Bulut güvenliği nasıl sağlanır? Bulut güvenliğini arttırmanın yolları nelerdir?

Bulut Güvenliği Nasıl Sağlanır ? Bulut Güvenliğini Arttırmanın Yolları

Bulut Teknolojisi

Bulut güvenliği, bulut tabanlı sistemleri ve onların verilerini korumayı amaçlayan bir siber güvenlik dalıdır. Bulut güvenliği, gizlilik ilkesine dayalı olarak; kullanıcı verilerinin ve bilgilerinin onlara erişimi olmayan şahıslardan korunmasını sağlar. Bunu sağlamak için güçlü şifreleme yöntemleri, düzenli kontroller, çalışanların bilinçlendirilmesi gibi bir dizi yöntem uygulanır.

Bulut güvenliği nasıl sağlanır? Bulut güvenliğini arttırmanın yolları nelerdir?

Bulut Güvenliği Riskleri Nelerdir?

Bulut güvenliği ile ilgili en büyük güvenlik risklerinden biri, birbirine bağlı olma durumudur. Bu durum ağlar arası da sorun yaratmaya meyillidir. Kötü niyetli şahıs veya unsurlar, zayıf kimlik bilgileri aracılığıyla güvenlik duvarlarını yıkarak ağları ele geçirir. Bir saldırgan ağı ele geçirdiğinde, ağların birbirine bağlı olma durumundan faydalanarak, bulutta yeteri kadar korunmayan arayüzleri kolayca gasp eder.

Üçüncü taraflarca verilerinizin depolanması verilere karşı tehdit oluşturmaktadır. Buluta erişimin yalnızca internet ortamında çevrimiçi sağlanmasından dolayı herhangi bir kesinti anında verilerinize erişmeniz mümkün değildir. Önemli bir anda bu gibi hizmet kesintileriyle karşı karşıya kalmanız durumunda buluta erişemezsiniz ve hatta olası kalıcı veri kayıplarına yol açabilir. Bu gibi aksaklılar çok daha büyük hasarlara yol açabilir. Örneğin Amazon bulut veri tesisinde elektrik kesintisi sonucu bazı müşteri verileri geri dönüşümü olmaksızın kaybolmuştur.

 

Bulut Güvenliğini Arttırmanın Yolları Neler?

1- Şifreleme

Şifreleme bulut tabanlı sistemleri korumanın en iyi yollarından biridir. Şifrelemeyi bir kaç farklı yolla kullanabilirsiniz. Bulutta aktif haldeyken verilerinizin gasp edilme riski fazladır. Verilerinizi bir yerden başka bir yere taşırken veya depolarken veriler savunmasız haldedir. Buluta yüklenen tüm verilerinizi uçtan uça şifreleme ile güvenlik risklerini minimuma indirebilirsiniz.

 

2- Düzenli kontroller

Bulut ortamındaki ağ yapınızı düzenli kontroller ile güvenliği güncel kılabilirsiniz. Bilinmeyen herhangi unsur, kaynak, sunucu, veritabanı vs. gördüğünüz anda dikkatti olun.

 

3- Bilinçli Çalışanlar

Bulut güvenliğini arttırmanın bir başka yolu da, şirket çalışanlarının bilinçlendirilmesi ve bulut güvenliği konusunda uzmanlaştırılmalarıdır. Hem kendi güvenlikleri hem şirket güvenliğinin sağlanması için hangi önlemlerin alınması gerektiğini bilmeliler. Şayet kötü niyetli unsurlar düşük güvenlik önlemlerine sahip çalışanın bilgilerini ele geçirirse şirket ağına sızması oldukça basitleşir.

Bir cevap yazın