bulut guvenliği

Bulut Güvenliği Nedir? Nasıl Sağlanır?

Bulut Teknolojisi

Bulut güvenliği, bulut teknolojisinin olmazsa olmazdır. Bulut veya diğer adıyla Cloud teknolojisi başta bilgisayar olmak üzere sunucu, tablet ve telefon gibi tüm cihazlar arasında zaman ve mekan farktemeksizin internetin bulunduğu her yerde kişisel bilgileriniz ile verilerinize erişiminizi kolaylaştıran güncel bir uygulama alanıdır.

 

Bulut Teknolojisi Avantajları Nelerdir?

Teknoloji ile iç içe olan günümüz insanı, giderek artan bilgi verilerinin büyük boyutlara ulaşması sonucu teknolojik cihazlarında depolama sorunları ile karşılaşmaktadır. Cihazların depolama alanlarının artması ayrı bir maliyete sebep olmasından ötürü, kullanıcılar maddi yönden sıkıntı çekmektedir. Bu aşamada devreye bulut teknolojisi girer ve maliyeti minumum seviyeye indirir. Her an her yerde verilere ulaşım imkanı sağladığı gibi aynı zamanda online depolama hizmeti de sunar.

 

Bulut Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bulut güvenliği; bulut tabanlı olan müşteri verilerinin hırsızlık, sızıntı ve siber saldırılara karşı bulut üzerinde korunması ve güvende tutulması anlamına gelir. Bir dizi kontol, prosedör ve teknoloji bulut güvenliği sağlamada etken bir madde olurken bunun yanı sıra özel güvenlik duvarları, sızma testleri ve sanal özel ağlar güvenliğin dinç kalmasını aynı zamanda kişisel verilerin bulut üzerinde saklanmasını ve çevrimiçi erişimini sağlar.

bulut guvenliği

En Güvenli Bulut Sağlayıcıları Nelerdir?

1. Google Drive

Bir milyona yakın kullanıcıyla Google Drive, en güvenli bulut işbirliği araçlarına sahip olması yönünden oldukça pöpüler bir yapıya sahiptir. Başlangıç olarak kullanıcılarına maliyet esnekliği sağlayarak ücretsiz 15GB kadar büyük alan tanımaktadır.

Müşterilerine oldukça önem veren Drive, güçlü müşteri desteği ve uygulama içi iş birliği ile kusursuzdur. Aynı zamanda iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi, 2022’nin en iyi bulut depolama sağlayıcılarından biri olan Google Drive’ı güvenlik konusunda ön plana taşımaktadır.

 

2. Microsoft OneDrive

Microsoft OneDrive, Microsoft kullanıcıları için etkin bir kullanım alanı sağlar. Diğer Microsoft ürünleriyle entegre yapıya sahip olması kullanıcılarına maliyette kolaylık tanır ve bir bütünlük oluştur. Kullanıcılarına 5GB ücretsiz kullanım alanı sunar. Daha fazla alana ihtiyaç durumunda ek ücret karşılığında 6TB’ye kadar yükseltilebilir.

Microsoft OneDrive genellikle iş hayatında tercih edilse de fotoğraf ve medyalarınızı arkadaş ve dostlarınızla paylaşmanıza imkan verir. OneDrive, hızlı senkronizasyon özelliği ile zamandan tasarruf etmenizi de sağlar.

 

3. pCloud

pCloud, en iyi bulut depolama 2022 katagorisinde oldukça yükselişte olan, bulut tabanlı depolamadır. pCloud, kullanıcılarına sunduğu ücretsiz 20GB depolama alanı ile oldukça rağbet görmektedir.İhtiyaç durumunda kullanıcılar makul bir fiyata 1TB depolama alanı alabilirler.

En güvenilir bulut tabanına sahip olan pCloud kurulumunun kolay olması ve düşük maliyeti sayesinde tam bir kullanıcı dostudur.

 

4. iCloud

Apple tarafından sağlanan en popüler hizmetlerden birisi olan ıcloud, kullanıcılarına 5GB kadar ücretsiz depolama alanı sunar. Daha fazlması için kullanıcıların premium özelliklere erişmeleri yeterli olacaktır. Yalnızca Apple cihazları ve kullarıcıları ile sınırlı olması iCloud’un eksik yanı olduğunu gösterir.Ancak çoklu bulut depolama seçenekleri ile bu eksiğini gözardı edecek kadar gelişmiş bir yapıya sahiptir. Günümüz teknolojisinde en iyi bulut depolama sağlayıcısı olan iCloud Apple kullanıcılarının gözbebeği konumunda.

 

Bir cevap yazın