azure vps

Microsoft Bulut Hizmetleri Nelerdir?

Bulut Teknolojisi

Microsoft Bulut Hizmetleri, “Azure” çatısı altında yer almaktadır. Azure çatısı altında 200’den fazla ürün bulunmaktadır. AWS ürünlerinde gördüğümüz A-Z tek şirket çatısı altında toplanan ürün portfolyosu Microsoft Azure içerisinde de bulunmaktadır. Azure bulut servisleri altında Azure DevOps, Azure Arc ve Microsoft Purview gibi farklı işlevlerle kullanılan yüzlerce farklı servis bulunmaktadır.

microsoft vps

Microsoft bulut servisleri altında ev kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan Office ürünleri karşımıza çıkmaktadır. OneDrive, Microsoft tarafından geliştirilen bulut teknoloji servisi olup özellikle üniversiteler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Microsoft Azure Nedir? OneDrive Nedir?

Microsoft Azure, bir bulut platformu olup 200’den fazla ürünü bir arada bulundurmaktadır. Azure sayesinde şirketler ihtiyaç duydukları depolama, yönlendirme ve güvenlik altyapılarını bulut üzerine taşımaktadır.

OneDrive, Microsoft’un bir ürünü olup kullanıcıların dosyalarını bulut üzerinde depolamasına olanak tanır.

 

Microsoft Azure Avantajları ve Dezavantajları

Azure avantajları:

  • Ucuzdur.
  • Cihaz değişimi durumunda uygulamalar bulutta tutulmaya devam edilir.
  • Performanslı işlemler için güçlü bilgisayar gereksinimi ortadan kaldırır.
  • Ölçeklenebilirdir.
  • Depolama konusunda sınırsızdır.

Azure dezavantajları:

  • İnternet erişimi zorunludur, erişim olmadığı durumda buluttaki verileri kaybedersiniz.

 

Microsoft VPS Fiyatları

Virtual Private Server (VPS), özel kullanım amacıyla bulut sağlayıcıları tarafından firmalara ya da bireylere tahsis edilen ve tüm donanımları bir veri merkezinde tutulan sanal bilgisayarlardır. Kullanıcılar sanal sistemleri kullanılarak kendi bilgisayarlarında yapmak istemedikleri işlemleri VPS’ler üzerinde yapabilirler.

Microsoft VPS fiyatları nasıl?

Microsoft’un VPS servisi için Windows ve Linux sanal makine seçenekleri bulunmaktadır. Her kullanım amacı için farklı fiyatlarndırması bulunmaktadır.

Örneğin 1GB Ram, 4 GB önbellekli ve 1 çekirdekli bir Windows sanal makine aylık 7.5 dolar civarıdır. Sanal makine özellikleri arttıkça veya işletim sistemi seçimi değiştikçe değişim fiyatlara da yansımaktadır. Detaylı bilgi için https://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/details/virtual-machines/windows/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın