google ctf

Google CTF Beginner Quest — Enter Space-Time Coordinates (Misc) Walkthrough Türkçe

CTF

Merhabalar, bu yazımda CTF çözmeye devam ediyorum. Bu sefer Google’un 2019 yılında düzünlemiş olduğu CTF etkinliğinin Beginner’s Quest bölümünün ilk sorusu olan Enter Space-Time Coordinates’i çözüyoruz…

Site üzerinden zip dosyasını indirip zipten çıkarttıktan sonra bizi rand2 ve log.txt adında iki dosya karşılıyor. log.txt, bir metin iken rand2 nin ne dosyası olduğunu bilmiyoruz, açamıyoruz da. Bu dosyanın özelliklerini görebilmek için file komutunu çalıştırdım.

türkçe ctf

Yukarıda da göreceğiniz üzere, file komutu bize bunun bir ELF dosyası olduğunu söylüyor. Yani bu dosyayı execute edebiliyoruz. Tabi ben de hemen gaza gelip ./rand2 komutu ile dosyayı execute etmeyi deniyorum fakat “Permission denied” hatası ile karşılaşıyorum. ls -l ile dosyaya ait izinlerimi kontrol ettiğimde dosyayı execute etme iznimin olmadığını farkediyorum.

CTF

Bende chmod ile kendime dosya için yetki verdim.

chmod

Artık dosyamız execute edilebilir hale geldi.

execute - siber guvenlik

Dosyayı çalıştırdığımda bana yukarıdaki gibi çıktı döndü. Dosya, benden x ve y koordinatları istiyordu. Kendimce birkaç koordinat denedim ama olmadı. Daha sonra “ EVNJAKL 1600 Ampitheatre Parkway Mountain View California.” Konumunun koordinatlarını denedim.

CTF çözümleri - Google CTF

Fakat sonuç yine aynıydı. Bunun üzerine bende strings komutu ile dosyanın çıktılarını inceledim.

Strings

Epey uzun bir liste ile karşılaştım. Biraz aşağılara indim ve bayrağı buldum.

Google CTF Türkçe

Bir cevap yazın