Ağ Paketi Nedir? – Network Packet

Genel Siber Güvenlik

Ağ Paketi Nedir?

Ağlar üzerinde iletilen verilere “mesaj” denilir. Paketler de iletilen bu mesajların küçük parçacıklarıdır. Paketler sayesinde iletilmesi gereken mesaj bir bütün olarak değil parça parça iletilir. Bu durum internet bağlantısının kopması gibi durumlarda mesajın kalan kısmının başarılı bir şekilde iletilmesini sağlar.

Ağ paketlerini bir gerçek hayat senaryosundan örnek vererek açıklayabiliriz. Mesajı akan su olarak düşünebiliriz. Paketler de iletilen her bir su molekülü olarak düşünülebilir. Nasıl akan su, önüne bir engel konularak durdurulduğunda engel kaldırıldığı zaman akmaya kaldığı yerden devam ediyors;, ağ içerisinde iletilen paketlerde iletimin durmasına neden olan engel kalktıktan sonra aynen iletilmeye devam eder. (Doğru konfigürasyonlar yapıldıysa!)

Ağ Paketleri Kaç Parçadan Oluşur?

Ağda iletilen paketler temelde 3 parçadan oluşur:

  • Header (Baş)
  • Payload (İçerik, veri)
  • Trailer (Kuyruk, son)

Paket Başlığı (Packet Header)

Paket başlığı, paket içerisinde yer alan veri ile ilgili tanımlamaları içerik. Bu bölümde kaynak adresi, hedef adres, protokol ve paket numarası gibi bilgiler yer alır.

  • Kaynak Adresi: Paketin nereden geldiğini, gönderici bilgisini tutar.
  • Hedef Adresi: Paketin gideceği hedef sistemin IP adres bilgisini tutar.
  • Protokol: Paketin protokol bilgisi tutulur. Bu bilgi sayesinde veri iletimi düzgün bir şekilde sağlanır ve karşı tarafta gösterilmesi gerektiği şekilde gösterilir. (Video, metin, görsel vs.)
  • Paket Numarası: Paket numarası 2 bölümden oluşur. İlk bölüm kaç paketin iletildiğini belirtirken ikinci bölüm iletilen paketin kaçıncı paket olduğu bilgisini tutar. Paket numarası sayesinde veri iletimi kesilse bile kaldığı yerden devam edebilir.

Paket Verisi (Payload)

48 byte ve 4 kb arası boyutlara sahip olabilen “Packet Payload”ı iletilen asıl veridir. Karşı tarafa iletilmek istenen asıl veri bu bölümde tutulur.

Paket Kuyruğu-Sonu (Packet Trailer)

Paket’in son kısmı olan ve Paket Kuyruğu veya Paket Sonu olarak adlandırabileceğim bu kısım, hedef sistemin paketin sonuna geldiğini anlayabilmesi için oluşturulmuştur. Özel olarak paketin bittiğini ifade eden bir bölümdür.

Bir cevap yazın