Fotoğraftan kişi bulma - Fotoğraftan konum bulma

Fotoğraftan Kişi Bulma – Fotoğrafın Nerede Çekildiğini Bulma

Genel Siber Güvenlik

Elinizde bir fotoğraf var fotoğraftan kişiyi bulmak mı istiyorsunuz? Teknolojinin geldiği seviye ile elinizdeki resimden istediğiniz kişiyi bulmak mümkün. Resimden kişi bulma işlemi için kullanacağımız bir araç var. İsmi “exiftool” olarak geçiyor. Exiftool, Windows için, Mac için ve Linux için versiyonlara sahip. Exiftool adlı bu araç, fotoğraflarda yer alan exif bilgilerine erişmemizi sağlıyor. Peki bu exif bilgileri nedir? Exif bilgileri bize fotoğraflar hakkında detaylı bilgiler veriyor. Dosya adı, çekildiği tarih, cihaz, konum…

Hadi başlayalım, ilk olarak terminalimizi açıyor ve exiftool adlı aracı indiriyoruz. Bunun için apt-get install exiftool komutunu kullanmalısınız.

Kurulum işlemini tamamladıktan sonra, aşağıdaki komutla resimden kişiyi bulmak istediğimiz klasöre gelip exiftool fotoğraf_adi şeklinde aracımızı çalıştırıyoruz.

Resimlerden Konum Bulma
Resimden Konum Bulma

Göreceğiniz üzere exiftool bize uzun bir liste getirdi.

Fotoğraflardan Konum Bulmak

Aslında bakarsanız, exiftool bizim sadece fotoğraftan kişi konumunu bulmak için değil aynı zamanda çok daha fazla bilgiye sahip olmamız için de işimize yarıyor. Biraz daha aşağıya inerseniz GPS konum bilgisini göreceksiniz.

GPS Lokasyon Bilgisi - GPS Konum Bilgisi
Exif GPS Konum Bilgisi

Artık GPS konum bilgilerini elde ettik. Google Maps yada dilediğiniz harita uygulaması ile konumu inceleyebiliriz. Fakat önümüzde bir sorun var, Google Maps deg yerine derece sembolü olan ” ° ” ibaresini istiyor. Kopyala yapıştır yapabilesiniz diye buraya eklemek istedim.

Arama sonucunda benim elimdeki fotoğrafın Guatemala’da ki Rio de Dulce Ulusal Parkı’nda çekildiğini öğrendim.

Resimden Konum Bulmak
Fotoğraftan Konum Bulma – Rio de Dulce Ulusal Parkı

Fotoğrafın konumunu bulma yazımızın sonuna geldik. Eğer birini arıyorsanız, çekildiği fotoğrafın konumunu bularak işe başlayabilirsiniz…

One thought on “Fotoğraftan Kişi Bulma – Fotoğrafın Nerede Çekildiğini Bulma

Bir cevap yazın