internette birini bulmak

Kişinin Sosyal Medya Hesaplarını Bulmak – Internette Birini Bulmak | Bilgi Toplama

Genel Siber Güvenlik

Kişinin Sosyal Medya Hesaplarını Bulmak 

Adını soyadını bildiğin birini nasıl bulursun ? Bir hedefiniz var ve siz bu kişinin sosyal medya hesaplarını mı bulmak istiyorsunuz? Bu yazıda sizlere kişinin sosyal medya hesaplarını nasıl bulabileceğinizi yani kısaca sosyal medya hesap bulma işlemini anlattım.

Adım 1: Bilgilerinizi Temize Çekin

Sosyal medya hesap bulma

 

İlk olarak hedef kişi hakkında neler bildiğinizi bir yere not edin. Bunlar bize yardımcı olacak. Adı, soyadı, oyundaki yada forumdaki nickname gibi tüm bilgileri not edin. Belki elinizde sadece hedefin ismi vardır. Eğer hedefe ait elinizde sadece fotoğrafı varsa Fotoğraftan Kişi Bulmak adlı yazımı okuyabilirsiniz.  Sadece ismini bildiğin birini nasıl bulursun? Merak etmeyin bu soruyu da cevaplıyor olacağım. Elinizdeki bilgileri  temize çektikten sonra 2. adıma geçebilirsiniz.

Adım 2: Dork Kullanımını Öğrenin

Dork nedir? Dork, arama motorlarına verdiğimiz spesifik emirlerdir. Dorklardan yardım alarak daha spesifik ve kesin bilgilere erişebiliriz. Örneğin hedefin sadece adını, soyadını ve okuduğu bölümü mü biliyorsunuz? Kişinin sosyal medya hesaplarını bulma işleminde başarılı olabilmek için dorkladan yararlanarak okuduğu okulu da tespit edebilirsiniz. Örneğiniz aradığınız şahıs Ayşe Öztürk olsun (tamamen sallama birisi) ve siz bu arkadaşın mimarlık okuduğunu biliyorsunuz, ama hangi okulda okuduğunu bilmiyorsunuz. Kişinin sosyal medya hesabını bulabilmek için okuduğu okulu tespit edip, okulun sosyal medya sayfalarını inceleyip takip ettikleri / takipçileri arasında olup olmadığına bakarak adını soyadını bildiğiniz bu kişinin sosyal medya hesaplarını da bulabilirsiniz. Bunun için Google‘da aşağıdaki aramaları yaparsanız daha kesin sonuçlar elde ederseniz:

mimarlık fakültesi intext: "Ayşe Öztürk"  inurl:.edu

Yukarıdaki aramayı açıklama gerekirse Ayşe Öztürk kelimesini yazı içerisinde içeren ve uzantısı .edu olan, yani üniversite sitelerini size listeyecek.

Dork kullanmak bundan ibaret değil, eğer internette birini bulmak istiyorsanız kesinlikle dork kullanımını öğrenmelisiniz. Dork mevzusunu  çok detaylı açıkladığım Google Dorkları yazımı okuyabilirsiniz.

 

Adım 3: OSRFramework Kullanarak Interneti Tarayın

OSRFramework, linux işletim sistemleri için geliştirilmiş bir bilgi toplama aracıdır. Adım adım OSRFramework’ü kuralım ve basit aramalar gerçekleştirelim…

sosyal medya hesap bulma

Kurulum

Sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırın:
git clone https://github.com/i3visio/osrframework
cd osrframework
sudo pip3 install osrframework

Aracımızı çalıştırmak için osrf komutunu kullanmalısınız.
Hem yazıyı fazla uzun tutmak istemediğimden, hemde bu aracı alıntı yaptığımdan sizi asıl kaynağa yönlendirmem daha doğru olur. Kişinin sosyal medya hesaplarını bulma işlemine devam etmek için osrframework’te yapacağınız işlemlerin geri kalan kısmına bu linke tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Adım 4: True People Search ile Profesyonel Hayatını Bulun

sadece ismini bildiğin birini nasıl bulursun
TruePeopeSearch ile Numaradan İsim Bulmak

TruePeopleSearch, en iyi insan arama motorlarından bir tanesidir. Özellikle, sosyal medya hesaplarını aradığınız kişilerin iş hayatını inceleyerek size bilgiler getiren bu arama motorunda dilerseniz kişinin adını, telefon numarasını yada fiziksel adreslerini kullanarak da arama yapabilirsiniz.

TruePeopleSearch’i telefondan numarasından isim bulma yada telefon numarasından sosyal medya hesaplarını bulmak istediğiniz kişiler için de kullabilirsiniz.

 

Adım 5: Kullanıcı Adını ile İnternette Birini Bulmak

Online dünyada yer alan herkes bazı forumlarda, oyunlarda yada farklı platformlarda yer almıştır. Bu platformların da neredeyse tamamı sizden bir kullanıcı adı oluşturmanızı ister ve çoğu insan sadece 1 kullanıcı adına sahiptir, her platformda aynı adı kullanır.. Örnek vermek gerekirse diyelim ekşi sözlükten kullanıcı adını bildiğiniz birisini arıyorsunuz? Kullanıcı adını bildiğim birisini nasıl bulurum sorusu burada akla geliyor. Çok kolay, internette kullanıcı adını kullanarak birini bulmak için Usersearch.org‘u kullanacağız.

kullanıcı-adını-bildiğim-birini-internette-bulmak

 

Web sitesine girdikten sonra gördüğünüz gibi site bizden kullanıcı adını istiyor. Kullanıcı adını girdikten ve arama işlemini yaptıktan sonra, arama motoru önünüze belirttiğiniz kullanıcı adına sahip tüm sosyal medya hesaplarını getiriyor…

Bu yazının sonuna geldik, sorun yaşadığınız nokta olursa yorumlarda belirtebilirsiniz. Eğer aradığınız kişiyi bulamıyorsanız yorumlarda yazın yardımcı olmaya çalışayım… Yorumlar bizim için çok önemli.

 

2 comments

  • Sadece soyadını biliyorum nasıl göründüğünü biliyorum ama resmî yok nerede oturduğunu da bilmiyorum çünkü otelde karşılaştık lütfen yardım edin onu bulmam lazım

Bir cevap yazın